Wdzięczność na co dzień

Posted on

wdziecznoscZapewne, każdy z nas słyszał, że, aby urzeczywistnić nasze marzenia w życiu potrzebna jest wdzięczność. Jednak dla kogoś, kto dopiero zaczyna swój rozwój jest to naprawdę trudne, żeby każdego dnia zauważyć, choćby mały szczegół i odczuć wdzięczność. Cała trudność polega na tym, że jest to oczywiste i nie potrafimy tego zauważyć. Dla przykładu: każdy z nas ma nos, dokładnie na środku pomiędzy oczami, więc powinieneś/aś go widzieć jeśli się gdzieś patrzysz ciągu dnia, a w ogóle zwracasz na niego uwagę? Nasz umysł jest tak wspaniałym systemem, że po prostu pewne elementy pomija, żebyśmy mogli efektywniej wykonywać aktualne zadanie. Zapytasz, więc „to dlaczego uczucie braku czy potrzeby potrafi towarzyszyć przez całe dnie, a nie można być ciągle wdzięcznym?”

Można to wytłumaczyć na dwa sposoby. Według pierwszego emocje negatywne generują niskie wibracje, zaś pozytywne, wyższe. Łatwiej jest wywoływać te pierwsze, dlatego też to one potrafią dominować nad całą resztą przez długi czas. Zawsze łatwiej, jest zejść z poziomu wysokiego, do niskiego niż odwrotnie.

Drugie wyjaśnienie zostało przeze mnie opisane we wpisie Niepotrzebna umiejętność. Po prostu zostaliśmy nauczeni, by na wszystko patrzeć w negatywny sposób. Krytykować siebie, innych obwiniać. Nie chodzi mi tutaj wcale o taki mocno depresyjny sposób patrzenia na świat, ale brak umiejętności zauważania dobra, piękna i bycia wdzięcznym za to.

Więc, gdzie jest klucz?

Na pewno nie trzeba się zmuszać do bycia wdzięcznym. Więc jeśli za dzisiejszy kubek herbaty nie jestem, aż tak wdzięczny, by odczuć to uczucie, to po prostu akceptuje to. Jednak i tutaj jest pewna ciekawostka. Bo, jeśli przez miesiąc mówił bym sobie, że „odczuwam wdzięczność za tą filiżankę herbaty” to w końcu naprawdę cieszył bym się z tego, że ją piję. Wszystko zależy od tego jaką strategię obierzesz. Ja osobiście, na siłę nie staram się odczuwać wdzięczności, może też i dlatego, zachwycę się drobną rzeczą, taką jak pierwsza jaskółka na wiosnę 🙂 Wdzięcznym można, a nawet trzeba być za wszystko. Tylko pamiętaj, żeby poczuć to sercem, swoim wnętrzem. To jest coś tak intymnego, że nikt nie musi nawet o tym wiedzieć, Ty to po prostu czujesz w sobie.

Jak często odczuwasz wdzięczność z tego co masz?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s