Przestań porównywać się z innymi!

Posted on Updated on

jak-nie-porównywać-siebieNic tak nie potrafi zepsuć humoru, jak porównywanie. Sporadycznie zdarzy się, że zrobi to ktoś, porównując Cię do kogoś innego. Natomiast najczęściej sami siebie stawiamy „pod ostrzałem”.

„Bo on jest piękny, mądry, bogaty.” „Ona ma taki wielki dom i co rok wyjeżdża za granicę.” A ja nie mam żadnego z tych elementów. W tym momencie motywacja spada do zera, zaczynamy się przejmować, bo przecież się staramy, pracujemy nad sobą, a nie osiągamy takich efektów jak oni. Wkrada się uczucie beznadziejności i bezradności. Temat drążymy coraz bardziej i okazuję się, że tracimy wiarę, że kiedykolwiek osiągniemy swoje marzenia.

Czy chciałbyś być na miejscu tej osoby z którą się porównujesz?

 

Odpowiadasz: Tak? Zastanów się jeszcze raz, spokojnie to przemyśl.

Więc jaka jest teraz Twoja odpowiedź? Znów chciałbyś się zamienić?

Przypuszczam, że dalej zazdrość jest silniejsza i chciałbyś mieć to samo. No dobrze, a teraz omówimy to na paru przykładach.

Czy chciałbyś być na miejscu bardzo bogatego człowieka?

Tak?, a gdybym powiedział Ci, że jego żona jest z nim dla jego pieniędzy i nigdy go nie kochała, załóżmy, że ma dzieci, co z tego jak chcąc osiągnąć fortunę, cały czas przebywał poza domem, do tego stopnia, że dzieci traktują go jak obcą osobę.

A może chciałbyś być sławny, występować w telewizji i otaczać się tamtejszą elitą. Czy byłbyś gotowy pożegnać się z całą swoją prywatnością i brakiem swobody w działaniu w życiu codziennym(bo przecież wszędzie Cię śledzą dziennikarze)

Chciałabyś byś strasznie chuda, jak modelka na wybiegu mody? Pogodziłaś byś się z bardzo restrykcyjną dietą, do tego stopnia, że ukryte podjadanie i przytycie 5kg, mogłoby się wiązać wyrzuceniem z pracy.

Kolejny przykład sąsiad kupił sobie dom, albo działkę. Zazdrościsz mu, prawda?

Też chciałbyś mieć swój własny dom, gdzieś w przytulnym miejscu z dala od miejskiego chaosu. Ale czy wiesz, że ów sąsiad zaciągnął kredyt, który wiąże go na długie lata i przez to będzie musiał pracować jeszcze więcej, jeszcze ciężej, i będzie zmuszony mniej czasu spędzać z rodziną. Przecież trzeba zapłacić kolejną ratę!.

Dlaczego o tym piszę, przecież każdy chce spełniać swoje marzenia, a z teksu wynika, że choćby spełnienie marzeń związanych z pieniędzmi jest złe.

Pomnażanie swoich pieniędzy jest bardzo dobre. Złe jest porównywanie się z kimś. Każdy realizuję się w taki sposób jaki najlepiej potrafi. Dlatego mierzenie siebie, miarą kogoś, jest jak branie udziały w wyścigu.

Wyobraź sobie stajesz na linii start, oprócz Ciebie są inni ludzie, w tym osoba z którą się porównujesz. Bieg się zaczyna, każdy biegnie jak potrafi. Lecz Ty zauważasz, że stawiasz mniejsze kroki, Twoje ręce pracują inaczej niż u niego. Starasz się robić identyczne kroki, ale nie możesz, bo Twoje nogi są krótsze. Zwyczajnie nie radzisz sobie tak jak on dobrze. On już dobiegł do mety, Ty i inni ciągle biegniecie.

Czy do czegoś przydało Ci się porównywanie?

Świadomość tego, że masz „krótsze nogi” ,pomogła Ci sprawniej pokonać wcześniejszy odcinek toru?

Jednak, wiedząc jakie są Twoje słabsze strony, możesz tak zmodyfikować swoją „technikę biegu”, że lada chwila osiągniesz swoją metę(cel). Dlatego działaj tak jak potrafisz najlepiej, jeśli czegoś nie wiesz pytaj, jeśli czegoś nie potrafisz, naucz się, jeśli brakuje Ci sił, odpocznij, i poszukaj innej drogi działania. Nie znajdziesz drugiego identycznego człowieka jak Ty, bo jesteś jedyny, wspaniały i niepowtarzalny, dlatego, choćbyś na głowie stawał nie osiągniesz sukcesu w sposób identyczny niż ktoś inny. Jeśli nie potrafisz wyciągać konstruktywnych wniosków z porównywania, przestań to robić!

Doskonale rozumiem, że czasem jest tak, że to przychodzi samo. Męczy nas to, bo nasz sukces nie nadchodzi, a innym się powodzi coraz lepiej. Jednak, jeśli będziesz konsekwentny w działaniu, to kto wie, może lada dzień to ktoś Tobie będzie zazdrościł zdrowego sukcesu i lepszego życia pod każdym względem, który realizowałeś.

Jak sobie radzisz z porównywaniem?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s