Nauka języka czyli krew, pot i…stereotypy – gościnny wpis Pawła Zielińskiego

Posted on

photo_aboutscolaZostałem poproszony przez Autora bloga Przyciąganie marzeń o napisanie gościnnego postu dotyczącego języków obcych. Jest mi z tego powodu niezmiernie miło i mam nadzieję, że całość będzie kolejną dawką motywacji do działania.

Największym stereotypem jaki dotyczy tego tematu są słowa „to jest trudne”. Patrząc z perspektywy uczniów w szkole wcale się temu nie dziwię. Brak jakichkolwiek kreatywnych zajęć, wkuwanie gramatyki i przygotowywanie się do testu zabija każdą przyjemność. Przez system edukacji język przedstawiony jest jako obowiązkowe coś, dające duży plus w CV. Aprobując takie podejście umieszczamy w głowie skojarzenia język=przymus

język=lepsza praca. Nie ma w tym ani słowa a przyjemności, zabawie i pozytywnych emocjach jakie mogą temu towarzyszyć 🙂 Pośród niezmierzonej głębi naszego umysłu istnieją miliony sposobów na to by uczyć się i dobrze bawić. Blokadą, którą trzeba wyłączyć są owe stereotypy będące swego rodzaju zaporą przed tym co inne i nieznane. (czytaj niekonwencjonalne) Punkt widzenia każdego człowieka jest inny jednak każdy z nas pragnąłby przyswoić wiedzę w sposób łatwy lekki i szybki. Otóż ogłaszam wszem i wobec:

TO JEST MOŻLIWE ! 🙂

 

Zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty podejmujesz decyzję o tym co będziesz robił i jak będziesz to robił. Wielkie pokłady kreatywności tylko czekają byś je uwolnił i pozwolił działać. Nie wierzysz? Spróbuj a przekonasz się, że warto. Setki rzeczy jakie są przed Tobą to niewyobrażalne możliwości budowania swoich własnych technik oraz źródeł nauki. Tradycyjne podejście w stylu książek jest okej, ale raczej nie powoduje, że z mega radością zasiadasz do nich każdego dnia.

 

– Podpisanie wszystkich mebli karteczkami

– Nauka piosenki w obcym języku

– Bajka bez napisów i lektora

– Zakupy w sklepie prowadzonym przez obcokrajowca i rozmowa z nim

– Ułożenie własnego tekstu rymowanki

 

Często absurdalne sposoby są najlepsze 🙂 Nasz umysł wbrew pozorom lubi rzeczy, które są nieszablonowe i bardzo oryginalne. Łatwiej zapamiętać nam piosenkę niż ciąg dwudziestu nowych słówek i właśnie dlatego warto uruchomić naszą kreatywność bez strachu „czy wypada czy nie wypada czegoś zrobić”. Jeżeli nie zaszkodzi to nikomu a jedynym negatywnym skutkiem będzie wstyd to i tak warto to zrobić. Bycie odważnym w takich chwilach to jedyna możliwość na to by nauka stała się tym razem prawdziwą przygodą i przyjemnością.

 

Jeśli to dla Ciebie za mało i czujesz pewien niedosyt zapraszam do odwiedzenia mojej strony www.twojwybortwojaprzyszlosc.pl na której w zakładce „Publikacje” znajdziesz mini ebooka dotyczącego właśnie języków obcych.

Reklamy

2 myśli w temacie “Nauka języka czyli krew, pot i…stereotypy – gościnny wpis Pawła Zielińskiego

  Paulaaaa/ Paulina Ch./ YoSoyMorena :D said:
  03/11/2013 o 16:45

  Paweł – bardzo dobry wpis! Bardzo motywujący 🙂 Oby więcej takich! 😀

  Paweł Zieliński said:
  03/11/2013 o 17:12

  I wpis kogoś zmotywował 🙂 Ciesze się bardzo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s